Neologiczny globternik
Photo Credit To Piotr Jeznak

Neologiczny globternik

Nie jest to kamień, nie może więc mieć nic wspólnego z neolitycznym, trudnym do ruszenia z miejsca menhirem. Czym lub kim jest więc globternik?

Neologiczny globternik

To osoba mieszkająca za granicą i chętnie podróżująca. Gotowa po prostu kupić bilet albo wsiąść w samochód i spontanicznie pojechać do znalezionego w internecie miasteczka lub jakiegoś ciekawego miejsca leżącego powiedzmy w promieniu 300 km od domu, co ze względu na mnogość możliwości, zapewnia w kraju pobytu rozrywkę na całe lata.

Pojęcie to zawiera w sobie myśl o pragnieniu nieskrępowanej wolności podróżowania po całym globie, połączonym jednak z uwzględnianiem swoich ograniczeń. Globternik wie, ile może wydać oraz jakim cieszy się zdrowiem, dlatego zazwyczaj nie wykupuje drogich urlopów ani nie leży dwa tygodnie na plaży objadając się w ramach oferty olinkluziw… No, może kilka dni – ale nie dłużej!

Globternik jest wreszcie osobą oszczędną (nie mylić ze skąpstwem), co ze względu na dwuznaczność stwierdzenia może oznaczać zarówno dominujące nastawienie umysłu jak i finał procesu zmiany osobowości. Kawa w termosie, owoce w pojemniku i dużo ruchu na swieżym powietrzu to typowe atrybuty nowoczesnego globternizmu.

Z definicji jest globternik czy też globterniczka stylistycznym neologizmem,

który za sprawą tak zwanych “lajków” ma okazję stać się obiegowym.

W ramach Projektu Globternik planuję rozwinięcie wszystkich pięciu działów (AT – Austria, CZ – Czechy, DE – Niemcy, HU – Węgry oraz ze względów sentymentalnych PL – Polska).

Czeski WAR
Niemniej jednak
pl kwadrat

Byłoby też “super fajnie i aż do kosmosu”, gdybym w 2017 roku mógł przygotować pierwsze materiały do planowanych działów CH (Szwajcaria), SK (Słowacja) i UK (Wielka Brytania).

About The Author

Piotr Jeznak

+43 660 781 5502, Skype: piotr.jeznak