////A, jeden browarek przy A1!

A, jeden browarek przy A1!

By |2019-02-17T12:51:30+00:00August 24th, 2018|Categories: Austria|Tags: |

Browarek, jak czule nazywa piwo część wielbicieli tego trunku, to także efekt ciężkiej pracy, zaangażowania wielu środków produkcji oraz prawdziwe wyzwanie marketingowe. Odwiedzając zakład produkcji piwa w miejscowości Vorchdorf, położonej w Górnej Austrii, nie zastanawiałem się jednak nad niczym innym, jak tylko chęcią zobaczenia obiecującego pałacyku, w którym  – jak niebawem miałem się dowiedzieć – piwo warzy się już od przynajmniej 600 lat, licząc od pierwszych udokumentowanych doniesień.

Schloss Eggenberg

Browar zadomowił się na tu malowniczym płaskowyżu rejonu Salzkammergut, w prawie tysiącletnim zamku, który w swojej obecnej formie stanowi nowoczesną, acz stonowowaną aranżację historycznej zabudowy. Jego nazwa, Schloss Eggenberg, jest również częścią wizerunku marki o tradycji sięgającej roku 1681, w którym piwo zaczęto tu ważyć komercyjnie. Spoglądając w upale lipcowego słońca na zadbany teren wokół zamku oraz harmonijny beż elewacji, trudno nie myśleć tu o zimnym jasnym piwie z pianką.

A, jeden browarek!

Zjechanie z autostrady A1 łączącej Salzburg z Wiedniem i odwiedzenie browaru Eggenberg opłaciło się. W sklepie firmowym nie tylko nabyłem sześciopak browarku bezalkoholowego, ale otrzymałem również niezywkle atrakcyjne wydanie albumu na temat historii zakładu produkcyjnego. Format nieco większy od A4, elegancki mat papieru oraz – przede wszystkim – interesująca treść w oprawie nastrojowych fotografii i szkiców, wprowadziły mnie w świat piw, z których kilka należy do najmocniejszych na świecie. Pewna seria zawiera tu cztery wariacje, każda

 o zawartości alkoholu wynoszącej 14%!

Do tego trzeba mieć głowę – zarówno w sensie neutralizacji alkoholu wewnątrz organizmu człowieka, jaki i wprowadzenia produktu na rynek.  O czym natomiast dowiedziałem się dopiero podczas korzystania z wyszukiwarki internetowej, istnieją do dziś dwa Zamki Eggenberg bedące siedzibą browarów oraz wywodzące swą nazwę od rodów szlacheckich Eggenberg. Tak, dwóch różnych rodów o tej samej nazwie, które najwyraźniej darzyły zupę chmielową podobną atentacją.

Sumując: “Piwo to napój niezbędny”, jak zapewnia tytuł pewnej książki*. Austriacki Schloss Eggenberg wraz z paletą ekskluzywnych piw bronią tego twierdzenia od setek lat.

Salzkammergut w Górnej Austrii, w najdalszym tle prawdopodobie szczyt Traunstein 1691 m. n.p.m.

Salzkammergut w Górnej Austrii, w najdalszym tle prawdopodobie szczyt Traunstein 1691 m. n.p.m.

A, jeden browarek przy A1! Linki zewnętrzne:

* Obszerne, ładnie wydane opracowanie pod tytułem “Piwo to napój niezbędny”, poświęcone historii piwowarstwa na Kresach w pierwszej połowie XX wieku, które upatrzyłem sobie w szklanej gablocie eksponującej gadżety birofilskie, wystawionej w stylowej pijalni piwa na terenie browaru Żywiec, w Polsce. Autor: Sławomir Jędrzejewski; wydawca: Wysoki Zamek; premiera: rok 2012.

Leave A Comment

By continuing to read this page, you agree to the use of cookies (without baking soda). Wenn Sie weiter diese Seite lesen, stimmen Sie der Verwendung von Cookies (ohne Backpulver) zu.  Details Ok

Datenschutzerklärung

https://jeznak.com/datenschutz/