Jan Kiepura w Wiedniu

Jan Kiepura w Wiedniu

Przejeżdżając krętymi, leśnymi drogami Hütteldorfu – dzielnicy Wiednia oznaczonej numerem 14 – zwróciłem uwagę na nazwę uliczki, która od razu wywołała u mnie skojarzenia ze śpiewem: Jan-Kiepura-Gasse.

Pamietałem, że Jan Kiepura był polskim śpiewakiem, ale nie mogłem sobie przypomnieć, co łączyło go z Wiedniem. Uliczkę nazwaną jego imieniem opisałbym co prawda jako cichą i niewiele znaczącą, ale z jakiegoś powodu postać tego polskiego tenora zasłużyła jednak według władz miasta na upamiętnienie.

Jan Kiepura w Wiedniu

Jak dowiedziałem się z z internetowej encyklopedii historii miasta, decyzję o nadaniu nazwy wydał 12 maja 1975 roku – a więc po około pół wieku od jego największych sukcesów w Wiedniu oraz 9 lat po jego śmierci – Wydział Kultury Urzędu Miasta, kierując się zapewne potrzebą podkreślenia udziału Jana Kiepury w życiu kulturalnym Wiednia. Wydaję mi się, że artysta ten rzeczywiście pozostawił tu po sobie dobre wrażenie i został zapamiętany przede wszystkim jako utalentowany tenor, chociaż już w Polsce rozpoczął również karierę aktorską.

Do jego słynnych ról należą:

  • Alfred w „Zemście nietoperza” Johanna Straussa syna, wystawianej w Theater an der Wien,
  • Cavaradossi w „Tosce” Giacomo Pucciniego oraz
  • Kalaf w „Turandocie”, niedokończonej operze Pucciniego, którą podobnie jak „Toskę” wystawiano w Operze Wiedeńskiej

Spiewać również po niemiecku

Jan Kiepura w Wiedniu
Jan Kiepura w Wiedniu

Możliwe, że Jan Kiepura zyskał sympatię publiczności nie tylko za sprawą swojego niekwestionowanego talentu muzycznego, ale również ze względu na gotowość śpiewania po niemiecku. Partię Kalafa opanował w tym obcym dla siebie języku podobno jedynie w ciągu ośmiu dni.

Niestety nie jestem w stanie określić, z jakim wysiłkiem się to wiązało, ponieważ nigdy nie słuchałem tej opery ani nie przeglądałem tekstu stanowiącego podstawę dzieła, czyli libretta. Prawdopodobnie był to jednak duży wysiłek: partie solistów operowych przewijają się zazwyczaj przez cały utwór, który trwa najczęściej nawet do trzech godzin.

Jan-Kiepura-Gasse

W każdym razie cel nadania uliczce nazwy Jana Kiepury został przynajmniej w moim przypadku osiągnięty:

przypomniałem sobie o tym artyście oraz poczułem się zachęcony, aby dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Linki zewnętrzne:

 

 

About The Author

Piotr Jeznak

About me on LinkedIn | Mein Profil auf Xing | O mnie na Fejsbuku | Copyright © Piotr Jeznak

Related posts