////Kirkut w zieleni a zamek w bieli

Kirkut w zieleni a zamek w bieli

By |2019-02-17T19:57:26+00:00January 6th, 2018|Categories: Słowacja|Tags: |

Zachodniosłowacka wieś Beckov to miejsce, gdzie kirkut – cmentarz żydowski – wraz z zamkniętą dla turystów w okresie od grudnia do marca twierdzą, tworzy niejako scenerię filmu o przemijaniu i tęsknocie za tymi, którzy odeszli.

Beckov - w scenerii filmu o przemijaniu i tęsknocie za tymi, którzy odeszli.

Beckov – w scenerii filmu o przemijaniu i tęsknocie za tymi, którzy odeszli.

Dojazd do Beckova

Autostrada D1, mająca docelowo połączyć Bratysławę na zachodzie z oddalonym o ponad 500 km wschodnim przejściem granicznym przy ukraińskim Użhorodzie, zapewnia niezwykły widok na mijane po drodze, leżące po obu stronach trasy zamki. Podczas jazdy wydaje się, że są one trudno dostępne a dojazd do nich wymaga znacznego nadłożenia drogi.

Rzeczywiście, alternatywna trasa przez wioski i miasteczka wymaga więcej czasu, jest jednak warta swej ceny, jeśli chce się poznać bliżej te obiekty historyczne i ich okolice. Podróż przez Kraj trenczyński, w którym w powiecie Nowe Miasto nad Wagiem leży wieś Beckov, to ponadto bardzo miło spędzony czas.

Sama miejscowość natomiast już na początku zaskakuje kontrastem pomiędzy płaszczyzną tworzoną przez pola i budynki a olbrzymią skałą wysokości około 70 metrów, na której zbudowano zamek.

Beckov - kontrast pomiędzy płaszczyzną tworzoną przez pola i budynki a olbrzymią skałą

Beckov – kontrast pomiędzy płaszczyzną tworzoną przez pola i budynki a olbrzymią skałą

Kirkut w zieleni

Jedyne możliwe podejście do zamku zapewnia znajdujące się na jego tyłach niewielkie wzgórze, po którym łagodnie biegnie w górę wygodna droga piesza. Ostatnie budynki mieszkalne stykają się tu ze starym cmentarzem żydowskim – kirkutem.

Kirkut można łatwo rozpoznać nie tylko za sprawą wyraźnie widocznych inskrypcji w języku hebrajskim, ale też poprzez zgodne z żydowską tradycją pozostawianie nagrobków aż do czasu ich naturalnego zniszczenia, co może oczywiście trwać dość długo. Tu, w ponad trzystuletnim beckovskim kirkucie, bezśnieżny grudzień okala zaskakująco soczystą zielenią jeszcze około stu osiemdziesięciu takich macew, czyli żydowskich steli nagrobnych.

Zamek w bieli

Zapewne jedynie profesjonalista potrafiłby z odpowiednią siłą wyrazu ująć na zdjęciu zamek Beckov, otulony gęstą mgłą powstałą tu w grudniu, dzień po zniknięciu śniegu.

Gęsta mgła powstała tu w grudniu, dzień po zniknięciu śniegu.

Gęsta mgła powstała tu w grudniu, dzień po zniknięciu śniegu.

Jednak nawet dobry aparat fotograficzny obsługiwany przez zawodowca nie zastąpi wrażeń, których można tu doświadczyć osobiście. Zamek Beckov tonący w bieli, która na fotografii jawi się jako błękit, oparł się swego czasu najazdom Mongołów, Turków i Tatarów. Najwyraźniej nie poddaje się on również nowoczesnej technice. Jedynie zieleń oblegająca skałę zamkową zdaje się niezmiennie trzymać w uścisku tę twierdzę, kontynuując oblężenie pomimo zimy.

Beckov, zieleń oblegająca skałę zamkową.

Beckov, zieleń oblegająca skałę zamkową.

Po około godzinnym spacerze czas jechać dalej. W pamięci pozostaje jednak stary żydowski cmentarz – kirkut, wraz ze swymi niszczejącymi macewami oraz strzegącym ich, tysiącletnim zamkiem.

Zamek Beckov, twierdza na skale.

Zamek Beckov, twierdza na skale.

Linki zewnętrzne

  1. Zamek Beckov w Wikipedii

Leave A Comment

By continuing to read this page, you agree to the use of cookies (without baking soda). Wenn Sie weiter diese Seite lesen, stimmen Sie der Verwendung von Cookies (ohne Backpulver) zu.  Details Ok

Datenschutzerklärung

https://jeznak.com/datenschutz/