Na co nie było stać rycerza Konrada?
Photo Credit To Piotr Jeznak

Na co nie było stać rycerza Konrada?

Na samym środku miejscowości Kühedorf w gminie Büchenbach, okręgu a zarazem rejencji Środkowa Frankonia, powiecie Roth w południowowschodniej części kraju związkowego Bawaria w Niemczech, znajduje się postawiona pionowo płyta nagrobna wykonana z piaskowca, przedstawiająca rycerza Konrada d. Ä. (niem. “Konrad der Ältere”, polskie “Konrad Starszy”) von Kühedorf.

Na co nie było stać rycerza Konrada?
Na co nie było stać rycerza Konrada?

Ta specyficzna atrakcja turystyczna pochodzi z nieistniejącego już miejscowego kościoła i przedstawia wysokourodzonego szlachcica, który w związku ze swoją śmiercią w roku 1428 bezpowrotnie pożegnał się ze swoim majątkiem.

Wraz z wizerunkiem rycerza Konrada na płycie usłyszy… zobaczymy:

  • w lewym, górnym rogu wypas krów;
  • z lewej strony lancę turniejową, jako atrybut rycerza;
  • na głowie postaci salad, rodzaj średniowiecznego hełmu;
  • na korpusie, ramionach i nogach horrendalnie drogą zbroję płytową;
  • z prawej strony miecz półtoraręczny (bastardowy) pozwalający na uchwycenie rękojeści obiema rękami i wywijanie nim, jak to miał w zwyczaju czynić Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur ze swoim mieczem krzyżackim o tej samej nazwie, co jego herb. Krówiąc mutko: full-wypas!

Niestety ambicje rycerza Konrada nie szły w parze z jego finansami.

Zmarł jako zubożały szlachcic, pozostawiając po sobie dług w wysokości 14 guldenów, które miał zapłacić właśnie za swoje rycerskie wyposażenie.

Kühedorf w gminie Büchenbach, Bawaria
Kühedorf w gminie Büchenbach, Bawaria

Wystawienie płyty nagrobnej na widok mieszkańców oraz turystów, którzy ze względu na pobliski hotel i restaurację szukają noclegu w drodze do Monachium, wydaje mi się nieco mroczny.

Niemniej jednak jest to strzał w dziesiątke pod względem marketingowym. Ta mała mieścina zapadła mi jakoś w pamięć, jak żadna inna w Bawarii.

Na co nie było stać rycerza Konrada?

  1. Co oznacza skrót “d. Ä.”?
  2. Co to jest salad?

About The Author

Piotr Jeznak

About me on LinkedIn | Mein Profil auf Xing | O mnie na Fejsbuku | Copyright © Piotr Jeznak

Related posts