Olimpiada, czyli co?

////Olimpiada, czyli co?

Olimpiada, czyli co?

2018-08-15T07:21:16+00:00Categories: Niemcy|

Tak duże miasto jak Monachium wydaje się wykraczać poza granice turystyki globterniczej. Stolica Bawarii kojarzy się przecież z przemysłem, dobrobytem a więc i wysokimi kosztami. Szczęśliwie dla mojego portfela, przekonałem się jednak do internetowych platform, gdzie znaleźć można stosunkowo tanie noclegi i to w bardzo przyzwoitych warunkach. W ten sposób to najważniejsze miasto niemieckiego południa znalazło swoje miejsce w cyklu Niemcy.

Stadion Olimpijski w Monachium

O czym pisać, gdy odwiedza się Monachium? Na ten temat można by prowadzić oddzielny blog, ale ja nawiąże krótko do zdjęcia, które wyszło mi tam chyba najlepiej. Zrobione z Góry Olimpijskiej (niem. Olympiaberg) znajdującej się w Parku Olimpijskim (niem. Olympiapark) i osiągającej wysokość 56 metrów, przedstawia charakterystyczne zadaszenie Stadionu Olimpijskiego w Monachium.

Stadion Olimpijski w Monachium. © Piotr

Stadion Olimpijski w Monachium. © Piotr

Pierwszy projekt tego obiektu wyłonił się w ramach konkursu architektonicznego ogłoszonego w roku 1964, który w ramach wspólnej koncepcji wygrały rok później pracownie Henschker z Brunszwiku oraz Deiss z Monachium, prezentując pomysł monumentalnej budowli, która jednak spotkała się wkrótce z krytyką niektórych planistów miejskich oraz sprzeciwem Związku Zawodowego Architektów w Niemczech (Bund Deutscher Architekten), jako że styl projektu kojarzył się z czasami, o których opinia publiczna wolałaby jak najszybciej zapomnieć.

Za drugim podejściem do tematu i po przeanalizowaniu aż 104 projektów, które nadesłano w roku 1967, przyznano zwycięstwo biuru Behnisch & Partner te Stuttgartu, które na stałe wpisało się w krajobraz miasta między innymi za sprawą

niezwykle oryginalnego zadaszenia namiotowego wykonanego ze szkła akrylowego,

czyli potocznie mówiąc pleksiglasu.

Te gąski spacerujące w Parku Olimpijskim wcale nie boją się ludzi. © Piotr

Te gąski spacerujące w Parku Olimpijskim wcale nie boją się ludzi. © Piotr

Z innej perspektywy

Stojąc na platformie widokowej zapewniającej pełną, a więc 360-stopniową panoramę miasta, czekałem wraz z innymi turystami na zachód słońca, pozwalając myślom błądzić wokół tematów związanych z Monachium i jego stadionem. Przypomniałem sobie między innymi o wydarzeniach nazwanych później Masakrą w Monachium, podczas których w czasie letnich igrzysk olimpijskich w roku 1972 doszło do zamachu terrorystycznego.

Tu zatrzymałem się na chwilę i, aby nie kojarzyć sobie potem tak pięknych widoków z czymś przykrym, zastanowiłem się na znaczeniem słowa olimpiada, którego używa się potocznie na przykład w wyrażeniach typu “podczas olimpiady w Monachium” albo zwrotach “następna olimpiada odbędzie się” itp.

Olimpiada zawiera w sobie mianowicie wszystko poza tym, co powszechnie się z nią kojarzy. Zawody sportowe, trybuny pełne kibiców, bloki reklamowe podczas transmisji albo klasyfikacje oraz medale są właściwe igrzyskom olimpijskim, które dzieli czteroletni okres bez żadnych igrzysk, zwany właśnie olimpiadą.

Niemniej jednak nie będę się zadręczać, jeśli zdarzy mi się w przyszłości posłużyć błędną formą.

Olimpiada, czyli co?

  1. Między innymi gdzie w Monachium można cieszyć się 360-stopniowym widokiem panoramicznym miasta?
  2. Z czego wykonano pokrycie charakterystycznego zadaszenia namiotowego?
  3. Co to jest olimpiada?

Leave A Comment